Saturday, May 31, 2008 - Sunday, June 1, 2008

Location

New York, NY

6:00pm

  • John Adams – Son of Chamber Symphony (3rd Movement)
    • Alarm Will Sound
  • Pamela Z – Chalky Crystal Liquid Cave
    • Pamela Z
  • Harrison Birtwistle - Carmen Arcadiae Mechanicae
    • Alarm Will Sound
  •  Annie Gosfield – Lightning Singers and Dead Ringers
    •  Lisa Moore, piano
  • Donnacha Dennehy – Gra agus Bas
    • Crash Ensemble

8:00 PM

  • Terry Riley – Loops for Ancient Giant Nude Hairy Warriors Racing Down the Slopes of Battle (3rd movement)
    •  Crash Ensemble
  • Karsh Kale – Timeline
    •  Karsh Kale and Raj Maddela
  •  Chaya Czernowin – Sahaf
    •  Ensemble Nikel
  •  Caleb Burhans – no
    •  Caleb Burhans
  •  Julia Wolfe – Strong Hold
    •  Hartt Bass Band
  •  Michael Gordon – Last Stop on the F Train (with film by Bill Morrison)
    •  Young People’s Chorus of New York

10:00 PM

  • Evan Ziporyn – Shadowbang
    •  Bang on a Can All-Stars
  •  Pelle Gudmundsen-Holmgreen – Convex-Concave-Concord
    •  Bang on a Can All-Stars
  •  Owen Pallett performing his own work
  •  Owen Pallett – Twelve Polearms
    •  Bang on a Can All-Stars and Owen Pallet
  •  Lukas Ligeti – Glamour Girl
    •  Bang on a Can All-Stars
  •  Bora Yoon – ( ((Phonation) ))
    •  Bora Yoon and Luke Dubois (visuals)

12:00 AM

  • Steve Reich – Daniel Variations
    •  Signal Ensemble
  •  Arnold Dreyblatt – Resonant Relations
    •  Crash Ensemble
  •  The Beatles (arr. Matt Marks) – Revolution #9
    •  Alarm Will Sound

2:00 AM

  •  David Lang – the so called laws of nature
    •  So Percussion
  •  Marnie Stern performing her own work
  •  Sivan Cohen Elias - Riba
    •  Ensemble Nikel
  •  Ruben Seroussi – Nikel
    •  Ensemble Nikel

4:00 AM

  •  Dan Deacon – Ultimate Reality Part 3 (with visuals by Jimmy Joe Roche)
    •  Dan Deacon, Kevin Omeara and Jeremy Hyman
  •  Brian Eno (arr. Jenny Pergolesi) with film by Suzanne Bocanegra
    •  Contact
  •  Karlheinz Stockhausen – Stimmung
    •  Toby Twining Music